Kanunda Üreticinin Sözü Olmalı

Pazar Ziraat Odası Pazar Muhtarlar Derneği Üyeleri ile bir araya gelerek ‘Çay Kanunu’ ile ilgili görüşleri paylaştı. Oda Başkanı Nurettin İnce, sektörün en önemli tartışma başlığı olan çay kanunu ile ilgili üreticilerin de sözünün olması gerektiğini belirtti. Pazar Öğretmenler Evi’nde gerçekleşen toplantıya Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı, Ziraat Odası Meclis Başkanı Yusuf Ziya Demir ve muhtarlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Nurettin İnce, sektörde yer alan tüm kesimlerin ‘Çay Kanunu’ ile ilgili çalışma yaptığını belirterek “Üreticiler olarak bizim de sözümüzün olması gerekiyor” dedi.

Bölgede faaliyet gösteren Ziraat Odaları, Genel Merkezimizle istişare altında çalışmalar yürütüyoruz. Ama bu çalışmaların masa başı üretim olmasını istemedik. Hep birlikte tartışarak, kendi yasa taslağımızı oluşturup yasalaşması için mücadele edeceğiz” diye konuştu.
Başkan İnce, iki ayrı taslak çalışmanın da yapıldığını hatırlatarak, “ÇAYKUR ve Çay Konseyi’nin çalışmalarını biz de inceledik. Üreticinin bu taslakta yeterince olmadığı hepimizin ortak tespiti oldu. Bu durum oluşturulan taslak üzerini de etki etmiş ve kabul edemeyeceğimiz maddelerin taslağa girmesini sağlamıştır. Şimdi biz yapacağımız bu tartışmalardan sonra üreticimizin menfaatleri doğrultusunda, sektörün önünü açacak bir yasa taslağı ortaya çıkaracağız” dedi.


Başkan Nurettin İnce ÇAYKUR’un özelleştirilmemesi en önemli öncelik maddeleri olacağını belirterek, “Bölgemizde Çayın alternatifi çaydır. Çayın garantisi de ÇAYKUR’dur. Biz bu bilinçle hareket edeceğiz. Ödeme süreleri ve taban fiyat konusunda da olmazsa olmazlarımız olmalıdır” dedi.

Daha sonra görüş belirten muhtarlar özellikle ÇAYKUR’un özelleştirilmemesi konusunda azami çabanın gösterilmesi gerektiği konusunun altını çizdiler.
Sektörün düzelmesi için yasal b,ir düzenlemenin olması gerektiğini belirten muhtarlar “Burada tek korkumuz üreticinin alehine bir yasanı çıkması. Bu konuda Ziraat Odası tabiri caiz ise üreticisini satmamalı. Üretici lehine çalışmalar yapmalı. Ziraat Odaları bu konuda ciddi çalışırsa üretici olarak her türlü desteği vereceğimizden kuşkuları olması. Bu tüm Karadeniz’in meselesidir. Bu işin siyaseti olmaz. Hepimiz ekmeğimiz için uğraşacağız”  konuştular.
Daha sonra tek tek maddeler üzerinde de fikir belirten muhtarlar, ilerleyen günlerde daha detaylı katkılar sunacaklarını belirttiler.
Toplantının son bölümünde tekrar konuşma yapan Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce, “Bu çalışmayı uzmanlar ve üreticilerle birlikte yapmaya devam edeceğiz. Taleplerimizi belirtip, uzmanlar tarafından bunun bir yasal taslak haline getirilmesini isteyeceğiz. Aralık ayının sonlarına doğru bu süreci tamamlayacağız” diye konuştu.
Nurettin İnce Pazartesi günü saat 10’da Pazar Öğretmen Evi’nde Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Partilerin katılımı ile bu toplantılara devam edeceklerini belirtti.


                                                                                                                
 
  Ana Sayfa