Pazar'da Süs Bitkiciliği İçin İlk Adım

Ali Nihat Gökyiğit (ANG) Vakfı tarafından yörede kültür süs bitkiciliğinin gelişimi amacıyla Rize Üniversitesi Pazar Meslek Yüksekokulu Peyzaj Süs Bitkileri Bölümü’ne ücretsiz olarak gönderilen bin 860 adet orman gülü süs bitkisi, düzenlenen törenle toprağa ekildi.

Pazar Meslek Yüksekokulu Ziraat Bahçesi’nde düzenlenen törene Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, Pazar kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Pazar belediye Başkanı Ahmet Basa, Pazar Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Turan Yüksek, Vahşi Hayat Derneği Başkanı Cemal Gülas, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Vahşi Hayat Derneği Başkanı Cemal Gülas, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu’na proje hakkında bilgiler verdi. Bölgede kumar olarak da bilinen orman gülünün kültürlü haliyle süsü bitkisi olarak bölge ekonomisine katkı yapacağını anlatan Gülas, bin 860 adet fidanın açelya ve kamelya türlerinden Pazar Meslek Yüksekokulu’na ücretsiz şekilde sağlandığını ifade etti.
Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, törende yaptığı konuşmada “Bugün biz Rize’de gelecekte büyük katkıları olacağını düşündüğümüz süs bitkisi yetiştiriciliğinin bilimsel araştırmalarla desteklenerek halka yayılması ve burada bu sene açılan Peyzaj-Süs Bitkileri Bölümü öğrencilerinin birer meslek edinirken aynı zamanda yöre insanının da çayın yanında kendisine yıl boyu meşgale olabilecek ve gelir getirecek bir alanı, bir çalışmayı başlatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ise yapılan çalışmanın yöre ekonomisine de katkı sağlayacağını ifade ederek, “Mahalli ismiyle kumar dediğimiz ağaçları çok fazlasıyla bilen, bunların irice olanlarını, yabanilerini çok iyi yandığını, çok iyi köz yaptığını bunun közlerinin üzerinde mısır patlatmanın ne demek olduğunu iyi bilen birisiyim. Şimdi burada ehlileşmiş halini görüyoruz. Bizi çocukken ısıtan bu ağaç şimdi süs bitkisi olarak insanımızın cebini ısıtacak. Bir alternatif değil, ek gelir unsuru olacak. Bunu temenni ediyorum. Vesile olanlara teşekkür ediyorum. Yüksekokul burada tam fonksiyonunu icra edecek.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından süs bitkileri törenle toprağa ekildi.
haber: pazar53.com
                                                                                                                
 
  Ana Sayfa