Ziraat Odasından Saha Araştırması

Pazar Ziraat Odası köyleri ziyaret ederek sorunları yerinde inceliyor. Pazar Ziraat Odası'nın ilk durağı kivi üretiminde önemli mesafe alan Sahil Köy oldu.

Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce ve oda mühendislerini Sahil Köy Muhtarı Mustafa Memoğlu misafir etti.
Memoğlu, köyde çay ve kivi alanında yaşanan sorunları aktararak, odanın bu konularda desteğini istedi.

Toplantıda konuşan Mustafa Memoğlu, çay için kullanılan gübreler yüzünden hiçbir meyve ve sebze yetişmediğini belirterek, “Yıllardır kullanılan gübre yüzünden toprağımız verimini yitirdi. Çok verimli olan köyümüzde artık meyve ve sebze bile yetiştirilmiyor. Biz köylü olarak organik gübreye geçerek, organik çay üretmek istiyoruz. Hatta bazı çiftçilerimiz kendi imkanları ile başladılar bile. Biz de Sahil Köy olarak bu uygulamaya geçmek istiyoruz. Bu anlamda eğer bir çalışma olacaksa pilot köyde olabiliriz” dedi.

Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce’de oda olarak sadece organik gübre verdiklerini söyleyerek, “Eğer köylü organik tarıma geçme konusunda mutabıksa biz oda olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu konuda yasal girişimler konusunda da öncülük yapabiliriz” dedi.

Toplantının ileriki bölümlerinde Sahil Köylü çiftçiler üretim aşamasında karşılaştıkları sorunları aktarıp Ziraat Mühendislerinden bilgi aldılar.


Toplantı sonunda üreticilere Pazar Ziraat Odası’nın faaliyetleri ile ilgili bir anket dağıtılarak görüşleri istendi. Köy ziyaretleri ile görüşlerini aldığımız oda Başkanı Nurettin İnce, “Biz üreticiyi salonlara çağırmayı bir süreliğine erteledik. Köylere gidip yüz yüze temas kuracağız. Haftada iki üç köyü ziyaret edeceğiz. Sorunları dinleyeceğiz. Bizden taleplerini, beklentilerini alacağız. Bizimle ilgili eleştirilerinden azami faydalanıp, önerilerini hayata geçirmeğe çalışacağız. Sahil Köyde yaptığımız bu ilk toplantının çok verimli olduğunu düşünüyorum. Muhtarımız Mustafa Memoğlu ve katılan tüm çiftçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.                                                                                                                
 
  Ana Sayfa