PEPİNO(SONLANACEAE)

Pepino,Peru orjinli bir bitki olup,başta Güney Amerika ülkeleri olmak üzere bir çok ülkede meyveleri için veya süs bitkisi olmak üzere  yıllardır yetiştirilmektedir.Buna rağmen ülkemizde üretimine yeni yni başlanmıştır.

Dünyada üretimi yapılan başlıca çeşitleri;
Selmidth

  1. Kawi
  2. Suma
  3. Asca
  4. Golden Litestripe
  5. Mask
  6. Comeraya

gibi çeşitleri mevcüttür.Ülkemizde MİSK türü üretilmeye başlanmıştır.Genellikle YALOVA bölgesi ve Karadeniz'de Rize ili ve İlçemiz PAZAR' da yetiştirilmektedir.Trabzon Arsin'de de yetiştirlmeye başlanmıştır.

PAZAR DURUMU:Pepno Dünyada büyük pazara sahip olmasına rağmen,Ülkemizde yakın zaman kadar Lüx oteller ve yabanxcı menşeyli restorantların mutvaklarında kullanılmaktadırSon zamanlarda manavlarda da satılmaya başlanmıştır.

YETİŞTİME KOŞULLARI VE BİTKİ ÖZELLİĞİ:Pepino,Patlıcangiller familyasından olup doğal ortamında çok yıllık olarak yetişir.Birinci yıldan sonra çalı şeklini alan bitki ticari anlamda karlı bir üretim için tek yıllık olarak yetiştirilir.Meyvesinde Çekirdek hiç bulunmamaktadır veya çok az bulunur.Kolay köklenmesi nedeniyle çelikle üretim tercih edilmektedir.
  Dikim sırasında aralarında 0,5m X 1 m aralığında olmalıdır.

 

 Tüm Ürünler