Skip Navigation Links
Skip Navigation Links.
Yazarlar

Nurettin İNCE
ÜRETİCİMİZ BİLİMLE BULUŞMALI

        Oda Haritası         HyperLink
 
 

ÜRETİCİMİZ BİLİMLE BULUŞMALI

 

Pazar ve bölge çiftçisi olarak hepimiz için yaşamsal öneme sahip ‘Çay Kanununu’ enine boyuna tartışıyor, kendi lehimize bir düzenleme olması uğraş veriyoruz.
Pazar Ziraat Odası olarak ilçede bulunan tüm siya partiler ve sivil toplum örgütleri ile bu tartışmayı yaşadık.
Muhtarlarımızla yan yana geldik, yasa taslaklarını ayrıntıları ile incelemeye çalıştık. Toplamda da Pazar’da üreticilerin ortak düşüncesi sayılabilecek bir rapor meydana getirdik.
Benim bu yazımda asıl olarak değinmek istediğim ve altını çizeceğim konu Kanunu tartışırken yapmak zorunda olduğumuz pratik ve acil görevleri atlamamız olduğudur.
Pazar ve bölgemiz hiç kuşkusuz çaya bağımlı ve çayın ekonomik anlamda alternatifi yok. Ama çay tek başına bölge ekonomisi için yeterli mi? Bu sorunun yanıtı HAYIR’dır?
O zaman tarımdan başka bir şansı olmayan ilçemiz için mutlaka yeni ürünler, destek ürünler oluşturmalıyız.
Bunun için ilçede bulunan tüm kurumlarla ortak hareket etmek çok önemli. Ziraat Odası olarak yaptığımız toplantılarda üreticilerimizden gerekli uyarıları alıyoruz. Gerek köylerde üretici ile yaptığım toplantılarda gerekse sivil toplum örgüt temsilcileri ile bir araya geldiğimde gördüğüm şey Pazarlı çiftçi çalışmak, ürütmek istiyor.
Bunu sadece geleneksel tarım öğretisi ile yapmak mümkün değil. O zaman çiftçimizin bu haklı talebine Pazar’da faaliyet yürüten, görevli olan tüm kamu kurum-kuruşlarına çok büyük görevler düşüyor.
Pazar MYO’nun varlığını ben her zaman bir şans ve güvence olarak görüyorum. Birbirinden kıymetli ve gayretli öğretim görevlilerimiz gördükçe bu düşüncem daha da pekişiyor.
Şimdi Pazar’ın Allah vergisi avantajlarını kullanmak için seferberlik zamanı. Zengin bitki örtüsünü, deresini, denizini iklimsel özelliklerin sunduğu avantajı tarımsal üretim için kullanmalıyız.
Bilimle, üreticimizin gayretini bir araya getirmeliyiz. Bu konuda Ziraat Odası olarak bugüne kadar bir dizi ciddi projenin altına imza attık. Bu köşeden yeni projelerinde müjdesini yakında vereceğiz.
Üreticimiz, kendisi için, bölge için tüm kurumlardan yardım talep etmeli, kendi gayretini ortaya koymalıdır.      
Pazar ve bölge kalkınacak gelişecekse Tarımla gelişecektir. O zaman yapacağımız şey bir yandan Çayımıza sahip çıkmak, onu geliştirmek için çaba sarf etmek, diğer yandan da 12 ay çiftçilik yapabileceğimiz yeni alanlara kapı açmak olmalıdır.
Bu konudaki projelerimizi önümüzdeki sayıda paylaşmak dileği ile…
 Nurettin İNCE
 Mali müşavir  


5212  kez okundu
   
 
 
 
Yorumlar
serkan saymaz    
                                                                                                           6.11.2010 20:35:54
üretmek.ve pazar
selam Çok güzel yazdınız konuştunuz`da köylünün elinde sahip olduğu kullandığı çay bahçelerini ormanlarını`tapuları bile kendi üzerlerinde değil bu tapuları üzerine almak için gerekli birikintisi olmiyan köylülerimiz var bu destekler bu avantajlar varsa gerek muhtarlık kaymakamlık yada kurum kuruluşlardan köyünde üretim yapan yada yapacak kişilere bildiri yada bir anos şeklinde bütün pazarımı`za neden bilgiler verilmiyor ..? madem var böyle bişey madem yapılacak hem üretecek kişiye, hem de pazarımızın ekonomisin`de canlılık yaratacak yapalım. yolliycaksınız ziraat ekiplerinizi köylere insanları yaşadıkları yerde ziyaret edip yaralarına tuz döküp yaşantısını ve toprağını konuşup neler yapabileceklerini bu topraklarından faydalanamiyan köylünüzü burada bu iş yapılır benden destek üretim sizden ama önce ziraat mühendislerimiz bir rapor toplasınlar ne olur ne olmaz madem muhtarlık yada belediye bu işi yapamiyor aydınlatamiyor haberdar edilmiyor köylüler...?bunu siz ziraat olarak yapın çözün bu işi .ZAMAN üretim zamanıdır üretelim. zaman toprak sahibi olma zamanıdır olalım. ZAMAN kazanma zamanıdır yapıp kazanalım o halde....hem nacizane fikrimi açtım :) .. bende köyümde toprağımda değişik pazarlar için değişik sebzeler meyveler yada araştırıp ne yetişe billirki burada ne yapabilirim ( param ) olsada bir ziraatcı çağırıp buralara baktırsam bişeyler yapıp bişeyler kazansam çabasında olanlardanım ;:) bir ışık gibi cvp verecekseniz çözüm olacaksanız buradan sayfanızdan yazışmak isterim .saygılarımla

   
 

Copyright © 2008 
tolgacanca@msn.com