Skip Navigation Links
Skip Navigation Links.
Yazarlar

Nurettin İNCE
ÜRETİCİMİZ BİLİMLE BULUŞMALI

        Oda Haritası         HyperLink
 
 
 
PAZAR ZİRAAT ODASININ AB PROJESİNDE EĞİTİMLER BAŞLIYOR

Pazar Ziraat Odası’nın Avrupa Birliği’nin “Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı” kapsamında verdiği ve kabul edilen “Köyden Kente Göç Eden Kadınlara Mesleki Eğitim Verilmesi” adlı projede eğitimler başlıyor. Proje kapsamında işsiz kadınlara “Tıbbı ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” kursu verilecek ve kursiyerlere günlük 8 Euro harcırah ödenecek. Toplam bütçesi 163 bin Euro olan ve Hibe sahibi Pazar Ziraat Odası’nın 24.500 Euro eşfinasman katkısı sunacağı proje, Rize Üniversitesi Pazar Meslek Yüksek Okulu ve Of Ziraat Odası’nın ortaklığında gerçekleştirilecek .

 

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği hibe programlarında kabul edilen projelerini başarıyla tamamlayan Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. İnce Pazar Ziraat Odası’nın daha önce yönettiği projeler gibi bu projeninde bölgenin gelişmesine önemli katkıları olacağını belirterek; “Kadınların çalışma hayatına daha etkin katılımı hem yöre hem ülke ekonomisi oldukça önemli. Ancak bölgemizde, kadınların istihdam olanakları oldukça kısıtlı. Biz oda olarak tarımsal alanda yeni sahalar açılması için elimizden gelen çabayı göstermekteyiz. Tıbbı ve aromatik bitki yetiştiriciliği bölgemiz için yeni ve iyi değerlendirilip gerekli yatırımlar yapılırsa oldukça önemli imkanlar sunabilecek bir alan. Kabul edilen projemiz bu anlamda kadınlar için önemli bir fırsat. İmkanları uygun olan bölge kadınlarını bu fırsatı değerlendirmeye ve “Tıbbı ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” kurslarına katılmaya davet ediyorum.” dedi.Rize Üniversitesi akademik personeli tarafından verilecek eğitimlerin sonunda başarılı olan her kursiyere Rize Üniversitesi ve MEB onaylı “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” kursu sertifikası verileceğini söyleyen İnce; Kurslar sonunda projenin iştirakçi kuruluşu Okumuş Çay ve Gıda A.Ş.’ninde katkılarıyla 25-30 işsiz kadına istihdam olanağı sağlanması ve 30-35 işsiz kadınında Tıbbi ve Aromatik   bitki toplayıp aktarlara satmaya başlamasının hedeflenmekte olduğunu söyledi.

 
Proje bünyesinde, Rize Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu yerleşkesinde işsiz toplam 60 kadına 30’arlı 2 grup halinde 7 ay süreli ”Tıbbı ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” kursu verilecek ve eğitim süresince kursiyerlere günlük 8 Euro harcırah ödenecek. Kurs  başvuruları 12 Ekim -26 ekim tarihleri arasında Pazar Ziraat Odası AB proje Ofisi, Rize İŞKUR İl Müdürlüğü ve İkg.gov.tr internet adresinden yapılabilecek. En az ilkokul mezunu olması gereken kursiyer adaylarında işsiz olma ve İşkur’a kayıt yaptırma şartı aranıyor. Kursa katılmak ve bilgi almak isteyenler için;
Pazar Ziraat Odası AB Proje Ofisi Telefon: Tel: 0 464 612 62 27
                                                                                                                
 
     
 
Yorumlar
 
   
 

Copyright © 2008 
tolgacanca@msn.com